Marknadsnatta - 2019-10-26
Klass:
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS2
Marknadsnatta 2019-10-26
Bonderyd 9350m. Skapad 2019-10-26 17:24:36

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 1 36 Christoffer Haglund
Jens Jakobsson
Ford SMK Nyköping
  0 6.00,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 1 35 Stig Andervang
Robin Eriksson
Skoda MK Rimo
  0 6.08,0 0.07,8 0.07,8 0.07,8
3 3 1 39 Sebastian Eriksson
Nicklas Edvardsson
Mitsubishi Hagfors MK
  0 6.08,1 0.07,9 0.07,9 0.00,1
4 4 1 43 Mattias Olsson
Krister Gull
Ford Stenungsunds MS
Orust Schakt AB
0 6.10,6 0.10,4 0.10,4 0.02,5
5 5 1 38 Lars Stugemo
Kalle Lexe
Skoda KAK
Sunnyside Experience
0 6.17,0 0.16,8 0.16,8 0.06,4
6 1 2 32 Emil Karlsson
Jessica Larsson
Volvo Hällefors MK
Kjellbergs AB
0 6.17,7 0.17,5 0.00,0 0.00,7
7 6 1 40 Micael Jakobsson
Andreas Johnsson
Ford SMK Nyköping
  0 6.20,4 0.20,2 0.20,2 0.02,7
8 2 2 31 Erik Brodin
David Arhusiander
Volvo Sandvikens MK
  0 6.23,0 0.22,8 0.05,3 0.02,6
9 3 2 34 Hampus Jakobsson
Pontus Jakobsson
Toyota SMK Nyköping
Södertörnsvakuum.se
0 6.23,0 0.22,8 0.05,3 0.00,0
10 7 1 37 Joakim Längberg
Lotta Strand
Mitsubishi Linköpings MS
  0 6.25,3 0.25,1 0.25,1 0.02,3
11 4 2 30 Mats Larsson
Mikael Johansson
Toyota Fagersta MK
  0 6.27,2 0.27,0 0.09,5 0.01,9
12 5 2 33 Fredrik Eriksson
Kristoffer Nordlund
VW Katrineholms MK
STENROCK SÄKERHET AB
  0 6.28,7 0.28,5 0.11,0 0.01,5
13 6 2 24 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Toyota Gotlands MF
Märsta Förenade
0 6.29,0 0.28,8 0.11,3 0.00,3
14 7 2 20 Björn Larsson
Sebastian Lindholm
Volvo Forshaga MC
  0 6.30,0 0.29,8 0.12,3 0.01,0
15 8 2 25 Stefan Axelsson
Jan Svanström
Volvo Säffle MC
  0 6.32,0 0.31,8 0.14,3 0.02,0
16 1 3 105 Victor Bergsander
Christoffer Lund
Volvo Kullings MS
  0 6.32,1 0.31,9 0.00,0 0.00,1
17 9 2 15 Magnus Karlsson
Mikael Karlsson
Saab Norrköpings MK
Ramudden.se
  0 6.32,8 0.32,6 0.15,1 0.00,7
18 10 2 19 Jari Saarinen
Toni Sundkvist
Volvo MSK Kvarnvingarna
0 6.33,5 0.33,3 0.15,8 0.00,7
19 11 2 26 Anton Hager Bernats
Fredrik Wesslén
Toyota Örsundsbro MK
  0 6.34,0 0.33,8 0.16,3 0.00,5
20 2 3 103 Alexander Andersson
Kristoffer Ringström
Volvo MK Kinda
  0 6.34,5 0.34,3 0.02,4 0.00,5
21 3 3 107 Jon Johansson
Anette Johansson
Volvo Idkerbergets MK
  0 6.34,8 0.34,6 0.02,7 0.00,3
22 4 3 104 Erik Stenberg
Karl-Johan Borhammar
Volvo Kullings MS
  0 6.35,5 0.35,3 0.03,4 0.00,7
23 8 1 46 Lars Olsson
Malin Emanuelsson
Subaru SMK Trollhättan
  0 6.36,2 0.36,0 0.36,0 0.00,7
24 9 1 47 Örjan Vahlund
Christer Carlsson
Subaru Sigtuna RC
Björkmans Rally Team
  0 6.36,3 0.36,1 0.36,1 0.00,1
25 12 2 17 Johan Svensson
Terje Plomén
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 6.36,9 0.36,7 0.19,2 0.00,6
26 13 2 29 William Binbach
Robin Hallman
Peugeot Kolsva MS
Sellholm Tuning AB
  0 6.36,9 0.36,7 0.19,2 0.00,0
27 14 2 28 Lars Engström
Gunnar Flodén
Volvo Kullings MS
Jerrys Motorsport
  0 6.37,1 0.36,9 0.19,4 0.00,2
28 5 3 119 Simon Bolsgård
Daniel Bolsgård
Volvo Skillingaryd MK
0 6.37,9 0.37,7 0.05,8 0.00,8
29 15 2 27 Robert Eriksson
Jens Thapper
Renault Eskilstuna MK
Team Hertz
  0 6.38,9 0.38,7 0.21,2 0.01,0
30 1 9 49 Kjell Fransson
Daniel Mörn Edorsson
Renault Vimmerby MS
  0 6.39,9 0.39,7 0.00,0 0.01,0
31 6 3 208 Victor Liljesson
Patrik Wiström
Ford Linköpings MS
Appelskogs Bil AB
  0 6.40,2 0.40,0 0.08,1 0.00,3
32 7 3 112 Emil Johansson
Andreas Andersson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 6.41,6 0.41,4 0.09,5 0.01,4
33 16 2 23 Jan Wigertson
Åsa Wigertson
Volvo Kullings MS
vool AB
  0 6.43,0 0.42,8 0.25,3 0.01,4
34 10 1 42 Andreas Pettersson
Tobias Olsson
Mitsubishi Norrköpings MK
  0 6.43,5 0.43,3 0.43,3 0.00,5
35 17 2 16 Mats Bäck
Madelene Buskas
Opel SMK Hedemora
  0 6.44,1 0.43,9 0.26,4 0.00,6
36 2 9 50 Stefan Ryberg
Christian Ohlsson
Volvo Forshaga MC
  0 6.46,0 0.45,8 0.06,1 0.01,9
37 3 9 61 Sören Carlsson
Pontus Carlsson
Opel Team Skogsåkarna
  0 6.46,3 0.46,1 0.06,4 0.00,3
38 1 5 74 Linus Harling
Johan Grönvall
Nissan MK Team Westom
  0 6.46,4 0.46,2 0.00,0 0.00,1
39 8 3 117 Thomas Bönnemark
Kent Johansson
Volvo SMK Nyköping
  0 6.46,9 0.46,7 0.14,8 0.00,5
40 4 9 54 Arne Bäckström
Björn Wessel
Volvo Haninge MK
Arne Bäckström Historic Motorsport
  0 6.46,9 0.46,7 0.07,0 0.00,0
41 2 5 72 Gustav Johansson
Andreas Persson
Volvo Fryksdalens MK
0 6.47,5 0.47,3 0.01,1 0.00,6
42 5 9 56 Morgan Olsson
Björn Jacobsson
Volvo Vimmerby MS
  0 6.47,9 0.47,7 0.08,0 0.00,4
43 9 3 111 Andreas Ekström
Sanna Ekström
Volvo V:a Östergötlands MK
Team Slägghammar�n
  0 6.48,1 0.47,9 0.16,0 0.00,2
44 18 2 9 Jimmy Eriksson
Henrik Lundgren
Volvo Tjust MK
0 6.48,2 0.48,0 0.30,5 0.00,1
45 3 5 79 Lukas Kindgren
Alexander Björnsson
Volvo Åtvidabergs MK
Klädhuset I Falerum
  0 6.48,3 0.48,1 0.01,9 0.00,1
46 19 2 11 Robert Forsberg
Lars-Erik Kronberg
Volvo Grangärde RRC
  0 6.48,7 0.48,5 0.31,0 0.00,4
47 20 2 18 Ingvar Nilsson
Reine Bergström
Volvo Hällefors MK
  0 6.48,9 0.48,7 0.31,2 0.00,2
48 6 9 51 Mats Lindwall
Jon Magnusson
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 6.48,9 0.48,7 0.09,0 0.00,0
49 21 2 12 Stefan Kemle
Mikael Carnklev
Volvo Norrköpings MK
  0 6.49,0 0.48,8 0.31,3 0.00,1
50 10 3 106 Daniel Johansson
Jan Adolfsson
Volvo Munkfors MC
opus bilprovning
  0 6.49,7 0.49,5 0.17,6 0.00,7
51 4 5 78 Dennis Askling
Alan Kalsson
Volvo Hallsbergs MK
  0 6.50,4 0.50,2 0.04,0 0.00,7
52 22 2 13 Kent Nordquist
Olof Björk
Volvo Vansbro MK
  0 6.51,1 0.50,9 0.33,4 0.00,7
53 11 3 114 Kent Johansson
Andreas Karlsson
Volvo Falköpings MK
  0 6.51,1 0.50,9 0.19,0 0.00,0
54 7 9 52 Peter Johansson
Hasse Pettersson
Volvo SMK Nyköping
JP Racing
  0 6.51,3 0.51,1 0.11,4 0.00,2
55 12 3 108 Claes Åström
Lina Bergstedt
Volvo Rasbo MK
  0 6.51,3 0.51,1 0.19,2 0.00,0
56 5 5 82 Niklas Ledin
Petra Nordquist
Saab MK Kopparberg
STENROCK SÄKERHET AB
  0 6.51,5 0.51,3 0.05,1 0.00,2
57 1 10 5 Sixten Westman
Per Westman
VW Almunge MK
  0 6.52,3 0.52,1 0.00,0 0.00,8
58 13 3 118 Andreas Elfver
Sofie Elfver
Volvo Gränna MK
  0 6.52,5 0.52,3 0.20,4 0.00,2
59 11 1 44 Mikael Hallqvist
Ronnie Maxe
Mazda Finspång MS
  0 6.52,5 0.52,3 0.52,3 0.00,0
60 14 3 109 Jocke Björnsson
Anton Persson
VW Kolsva MS
  0 6.52,6 0.52,4 0.20,5 0.00,1
61 8 9 53 Björn Ask
Håkan Hult
Volvo SMK Nyköping
  0 6.54,6 0.54,4 0.14,7 0.02,0
62 6 5 73 Tobias Isaksson
Linus Isaksson
Volvo Laxå MK
Ems Finnerödja AB
  0 6.54,8 0.54,6 0.08,4 0.00,2
63 7 5 75 Dennis Persson
Fredrik Rudmalm
Volvo Laxå MK
  0 6.54,9 0.54,7 0.08,5 0.00,1
64 9 9 57 Ruben Davidsson
Göran Kaldenberg
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 6.56,3 0.56,1 0.16,4 0.01,4
65 12 1 41 Johnny Ericsson
Jonna Eson Brådhe
Mitusbishi Mälaröarnas MK
  0 6.56,3 0.56,1 0.56,1 0.00,0
66 2 10 2 Isak Arvidsson
Andreas Arvidsson
Volvo Gullabo RC
Larssons Plåtslageri
  0 6.57,4 0.57,2 0.05,1 0.01,1
67 8 5 76 Roger Karlsson
Josefina Hellkvist
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 6.58,6 0.58,4 0.12,2 0.01,2
68 15 3 205 Adam Carlsson
Christian Rosen
Volvo SMK Nyköping
HOT ROD HILL RACING
  0 6.59,2 0.59,0 0.27,1 0.00,6
69 9 5 84 Pontus Johansson
Mikael Johansson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 7.00,0 0.59,8 0.13,6 0.00,8
70 1 4 151 Fredrik Peterson
Albin Nordh
Skoda V:a Östergötlands MK
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
71 1 6 207 Jonathan Pettersson
Thomas Pettersson
Volvo Rasbo MK
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
72 2 6 133 Hampus Lindqvist
Caroline Lindqvist
Volvo SMK Nyköping
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
73 3 6 137 Oliver Grunnegård Anderss
Kjell Olofsson
Volvo Kullings MS
0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
74 4 6 140 Ted Malm
Katharina Malm
Volvo Arlövs MC
Lundells Motorsport
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
75 2 4 146 Claes Söderqvist
Fredrik Palm
Volvo Skara MK
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
76 3 4 149 Alexander Grehn
Lucas Karlsson
Peugeot Östgöta BSF
JP Racing
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
77 4 4 152 Krister Gunnarsson
Andreas Gunnarsson
Opel Norrköpings MK
0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
78 5 6 131 Tim Lagerstam
Alexander Eskilsson
Volvo Kullings MS
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
79 6 6 134 Carl-Magnus Zetterlund
Rebecca Andersson
Volvo Hallsbergs MK
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
80 7 6 138 Pontus Westling
Ulf Westling
Volvo Borlänge MK
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
81 8 6 141 Tony Krusell
Monica Krusell
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
82 9 6 144 Victor Gustafsson
Oscar Gustafsson
Suzuki SMK Motala Bil
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
83 5 4 147 Kalle Gustafsson
Magnus Nilsson
Skoda Haninge MK
LG Bil & Motor AB
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
84 6 4 150 Patrik Holmberg
Filip Holmberg
Opel Åtvidabergs MK
0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
85 10 6 202 Jonna Olsson
Linda Sjölin
Volvo SMK Vingåker
Maxsport Sweden
0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
86 11 6 132 Daniel Lindau
Patric Sundström
Volvo Göteborgs MF
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
87 12 6 139 Andreas Petersson
Patrik Espenrud
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
88 13 6 142 Adam Martinsson
Stefan Martinsson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
89 7 4 145 Alexander Fogdeby
Dennis Norén
Volvo Storfors MK
Ec Svenska
0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
90 8 4 148 Mikael Rosnell Gustavsson
Fredrik Gustavsson
BMW Stockholms Sportvagns Klu
  0 7.00,0 0.59,8 0.00,0 0.00,0
91 10 5 77 Mathias Savela
Mikael Savela
Volvo Stockholms BK
  0 7.00,5 1.00,3 0.14,1 0.00,5
92 11 5 80 Robin Wallón
Rickard Strindlund
Volvo Kolsva MS
  0 7.00,9 1.00,7 0.14,5 0.00,4
93 12 5 81 Emil Johansson
Pontus Johansson
Volvo Falköpings MK
  0 7.01,2 1.01,0 0.14,8 0.00,3
94 16 3 110 Pher Göransson
Patrik Johansson
Volvo Boxholms MK
  0 7.01,4 1.01,2 0.29,3 0.00,2
95 17 3 116 Kenneth Ringström
Håkan Berger
Toyota Fjugesta MS
Nerike Kugg & Mekan Motorsport
  0 7.02,5 1.02,3 0.30,4 0.01,1
96 13 5 88 Hans Johansson
Magnus Lindwall
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 7.03,5 1.03,3 0.17,1 0.01,0
97 18 3 120 Håkan Johansson
Magnus Johansson
Peugeot Björkviks MC
  0 7.03,7 1.03,5 0.31,6 0.00,2
98 3 10 4 Oscar Östlund
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
Kjellbergs AB
  0 7.03,8 1.03,6 0.11,5 0.00,1
99 14 5 86 Johan Gustavson
Robin Nyström
Volvo Grangärde RRC
  0 7.03,9 1.03,7 0.17,5 0.00,1
100 10 9 204 Leif Nordh
Ronnie Berglund
Volvo Haninge MK
  0 7.07,2 1.07,0 0.27,3 0.03,3
101 13 1 48 Alexander Engwall
Anders Engwall
Skoda Vetlanda RRC
  0 7.08,0 1.07,8 1.07,8 0.00,8
102 11 9 62 Thomas Thelin
Magnus Thelin
Fiat BMK Uddevalla
  0 7.09,2 1.09,0 0.29,3 0.01,2
103 4 10 1 Melvin Bengtsson
Joakim Bengtsson
Peugeot Kullings MS
  0 7.09,4 1.09,2 0.17,1 0.00,2
104 12 9 58 Björn Bäckström
Robin Bäckström
Opel Botkyrka MK
BÄCKSTRÖM RALLY TEAM
  0 7.11,0 1.10,8 0.31,1 0.01,6
105 1 7 93 Fredrik Wistedt
Johannes Eliasson
Volvo Skutskärs MS
  0 7.11,5 1.11,3 0.00,0 0.00,5
106 23 2 10 Urban Borg
Marika Andersson
Volvo Vetlanda RRC
  0 7.11,8 1.11,6 0.54,1 0.00,3
107 13 9 64 Håkan Lidebjer
Tommy Andersson
BMW V:a Östergötlands MK
  0 7.12,5 1.12,3 0.32,6 0.00,7
108 2 7 96 Mikael Johansson
Isa Kolmbäck
VW Åtvidabergs MK
  0 7.12,8 1.12,6 0.01,3 0.00,3
109 15 5 90 Fredrik Levstad
Peter Måhagen
Volvo Linköpings MS
  0 7.13,3 1.13,1 0.26,9 0.00,5
110 14 9 66 Tomas Damm
Tomas Kasselstrand
Volvo MK Kinda
Hycklinge Bensin & Service AB
  0 7.13,3 1.13,1 0.33,4 0.00,0
111 3 7 92 Alexander Broberg
Rickard Broberg
Volvo SMK Nyköping
STENROCK SÄKERHET AB
  0 7.13,4 1.13,2 0.01,9 0.00,1
112 16 5 83 John Stigh
Johan Johansson
Volvo V:a Östergötlands MK
0 7.14,9 1.14,7 0.28,5 0.01,5
113 15 9 60 Ruben Börjesson
Rickard Börjesson
Opel SMK Nyköping
  0 7.15,5 1.15,3 0.35,6 0.00,6
114 4 7 95 Tobias Söderholm
Pär Björk
VW SMK Uppsala
  0 7.16,5 1.16,3 0.05,0 0.01,0
115 5 7 91 Jimmy Alfredsson
Johanna Hellkvist
VW SMK Örebro
  0 7.16,7 1.16,5 0.05,2 0.00,2
116 6 7 94 Jonas Lindfors
Pierre Carlsson
VW Eskilstuna MK
Memo Industriplast AB
  0 7.16,8 1.16,6 0.05,3 0.00,1
117 19 3 113 Joakim Larsson
Fredric Nilsson
VW NMK
  0 7.19,5 1.19,3 0.47,4 0.02,7
118 7 7 98 Lars Rosén
Andreas Rosén
VW SMK Vingåker
  0 7.21,9 1.21,7 0.10,4 0.02,4
119 5 10 3 Daniel Suvala
Björn Andersson
Volvo SMK Nyköping
  0 7.22,5 1.22,3 0.30,2 0.00,6
120 1 8 126 Oskar Andersson
Caroline Palm
BMW Flens MS
Team Palm
  0 7.22,8 1.22,6 0.00,0 0.00,3
121 2 8 129 Dan Brewitz
Daniel Holst
Volvo Tibro MK
  0 7.22,9 1.22,7 0.00,1 0.00,1
122 3 8 123 Pär Henrik Andersson
Susanne Carlsson
Golf Eskilstuna MK
  0 7.24,1 1.23,9 0.01,3 0.01,2
123 20 45 Kristoffer Gustavsson
Caroline Kromnér
Mitsubishi Katrineholms MK
Ramudden.se
0 7.24,3 1.24,1 0.52,2 0.00,2
124 8 7 99 Christian Kleen
Sara Ohlsson
Volvo Östergyllen RC
0 7.25,1 1.24,9 0.13,6 0.00,8
125 21 3 122 Krister Hernström
Ingvar Eklöv
Volvo Finspångs MS
  0 7.25,3 1.25,1 0.53,2 0.00,2
126 16 9 63 Lars-Göran Olsson
Tom Andersson
Volvo V:ä Östergötlands MK
  0 7.25,8 1.25,6 0.45,9 0.00,5
127 17 9 203 Morgan Björn
Viktoria Johansson
Saab Munkfors MC
  0 7.28,0 1.27,8 0.48,1 0.02,2
128 18 9 70 Christer Asklöf
Thomas Tholander
Saab Åtvidabergs MK
  0 7.28,1 1.27,9 0.48,2 0.00,1
129 24 2 14 Mats Norss
Lasse Petersson
Opel Höglandets Motorsällskap
  0 7.31,1 1.30,9 1.13,4 0.03,0
130 19 9 68 Gunnar Asplund
Olle Asplund
Volvo Waxholms MK
  0 7.33,5 1.33,3 0.53,6 0.02,4
131 17 5 87 Sven Karlsson
Henrik Pedersen
Volvo Katrineholms MK
  0 7.33,6 1.33,4 0.47,2 0.00,1
132 9 7 97 Jan Hellenberg
Max Hellenberg
BMW Bromma MS
  0 7.37,1 1.36,9 0.25,6 0.03,5
133 20 9 69 Stefan Bernhardson
Tony Karlsson
Ford Taxinge MK
  0 7.37,1 1.36,9 0.57,2 0.00,0
134 4 8 130 Jakob Sandberg
Wilma Daag-Gustafsson
VW Norrahammars MK
  0 7.38,9 1.38,7 0.16,1 0.01,8
135 22 3 115 Danne Amberin
Dennis Amberin
Volvo Linköpings MS
  0 7.39,6 1.39,4 1.07,5 0.00,7
136 18 5 89 Jonas Helgesson
Marcus Jansson
Volvo Älvbygdens MK
  0 7.42,4 1.42,2 0.56,0 0.02,8
137 5 8 125 Peter Lanner
Robert Mellegård
VW Vara MK
  0 7.50,1 1.49,9 0.27,3 0.07,7
138 6 8 127 Urban Andersson
Andreas Norström
Opel Östergyllen RC
  0 7.52,9 1.52,7 0.30,1 0.02,8
139 21 9 59 Tomas Ebegård
Staffan Adengård
Porsche KAK
Arne Bäckström Historic Motorsport
  0 7.56,3 1.56,1 1.16,4 0.03,4
140 10 7 100 Bo Karlsson
Thomas Jörtell
VW MSK Kvarnvingarna
  0 7.57,5 1.57,3 0.46,0 0.01,2
141 7 8 124 Per-Åke Johnsson
Malin Larsson
Volvo MK Trophy
TEAM LARSSON MOTORSPORT
  0 8.06,1 2.05,9 0.43,3 0.08,6
142 6 10 6 Moa Martini
Magnus Lundin
Opel Nässjö MK
  0 9.30,5 3.30,3 2.38,2 1.24,4

Resultatservice