Marknadsnatta - 2019-10-26
© Detta material ärskyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS4
Marknadsnatta 2019-10-26
Äskeryd 5610m. Skapad 2019-10-26 17:24:50

 
1 - A/B/C 4 WD
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 1 36 Christoffer Haglund
Jens Jakobsson
Ford SMK Nyköping
  0 0 15.24,9 0.00,0 0.00,0
 
3.36,2  6.00,2  2.47,8  3.00,7
 2 1 35 Stig Andervang
Robin Eriksson
Skoda MK Rimo
  0 0 15.34,3 0.09,4 0.09,4
 
3.35,5  6.08,0  2.51,2  2.59,6
 3 1 39 Sebastian Eriksson
Nicklas Edvardsson
Mitsubishi Hagfors MK
  0 0 15.40,7 0.15,8 0.06,4
 
3.38,2  6.08,1  2.50,0  3.04,4
 4 1 43 Mattias Olsson
Krister Gull
Ford Stenungsunds MS
Orust Schakt AB
0 0 15.57,5 0.32,6 0.16,8
 
3.43,0  6.10,6  2.56,7  3.07,2
 5 1 38 Lars Stugemo
Kalle Lexe
Skoda KAK
Sunnyside Experience
0 0 16.09,3 0.44,4 0.11,8
 
3.46,3  6.17,0  2.56,9  3.09,1
 6 1 37 Joakim Längberg
Lotta Strand
Mitsubishi Linköpings MS
  0 0 16.28,7 1.03,8 0.19,4
 
3.48,7  6.25,3  3.01,5  3.13,2
 7 1 40 Micael Jakobsson
Andreas Johnsson
Ford SMK Nyköping
  0 0 16.30,5 1.05,6 0.01,8
 
4.01,8  6.20,4  2.58,7  3.09,6
 8 1 47 Örjan Vahlund
Christer Carlsson
Subaru Sigtuna RC
Björkmans Rally Team
  0 0 16.51,2 1.26,3 0.20,7
 
3.54,1  6.36,3  3.01,5  3.19,3
 9 1 46 Lars Olsson
Malin Emanuelsson
Subaru SMK Trollhättan
  0 10 16.58,6 1.33,7 0.07,4
 
3.54,5  6.36,2  3.01,9  3.16,0
 10 1 42 Andreas Pettersson
Tobias Olsson
Mitsubishi Norrköpings MK
  0 0 17.01,8 1.36,9 0.03,2
 
3.55,2  6.43,5  3.05,7  3.17,4
 11 1 44 Mikael Hallqvist
Ronnie Maxe
Mazda Finspång MS
  0 0 17.19,3 1.54,4 0.17,5
 
4.00,3  6.52,5  3.07,8  3.18,7
 12 1 41 Johnny Ericsson
Jonna Eson Brådhe
Mitusbishi Mälaröarnas MK
  0 0 17.44,1 2.19,2 0.24,8
 
4.05,8  6.56,3  3.13,1  3.28,9
 13 1 48 Alexander Engwall
Anders Engwall
Skoda Vetlanda RRC
  0 0 18.21,1 2.56,2 0.37,0
 
4.17,3  7.08,0  3.20,0  3.35,8
 
2 - A 2 WD
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 2 31 Erik Brodin
David Arhusiander
Volvo Sandvikens MK
  0 0 16.29,5 0.00,0 0.00,0
 
3.45,4  6.23,0  3.01,5  3.19,6
3 2 2 30 Mats Larsson
Mikael Johansson
Toyota Fagersta MK
  0 0 16.32,9 0.03,4 0.03,4
 
3.53,1  6.27,2  2.58,5  3.14,1
2 3 2 33 Fredrik Eriksson
Kristoffer Nordlund
VW Katrineholms MK
STENROCK SÄKERHET AB
  0 0 16.33,8 0.04,3 0.00,9
 
3.45,4  6.28,7  3.03,6  3.16,1
5 4 2 17 Johan Svensson
Terje Plomén
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 0 16.43,9 0.14,4 0.10,1
 
3.47,1  6.36,9  3.03,6  3.16,3
4 5 2 20 Björn Larsson
Sebastian Lindholm
Volvo Forshaga MC
  0 0 16.45,2 0.15,7 0.01,3
 
3.52,9  6.30,0  3.04,4  3.17,9
7 6 2 25 Stefan Axelsson
Jan Svanström
Volvo Säffle MC
  0 0 16.47,4 0.17,9 0.02,2
 
3.57,6  6.32,0  3.03,0  3.14,8
6 7 2 15 Magnus Karlsson
Mikael Karlsson
Saab Norrköpings MK
Ramudden.se
  0 0 16.51,0 0.21,5 0.03,6
 
3.53,1  6.32,8  3.05,0  3.20,1
 8 2 19 Jari Saarinen
Toni Sundkvist
Volvo MSK Kvarnvingarna
0 0 16.54,9 0.25,4 0.03,9
 
4.02,7  6.33,5  3.02,6  3.16,1
 9 2 28 Lars Engström
Gunnar Flodén
Volvo Kullings MS
Jerrys Motorsport
  0 0 17.01,5 0.32,0 0.06,6
 
3.56,9  6.37,1  3.09,0  3.18,5
 10 2 27 Robert Eriksson
Jens Thapper
Renault Eskilstuna MK
Team Hertz
  0 0 17.06,6 0.37,1 0.05,1
 
3.57,9  6.38,9  3.06,5  3.23,3
 11 2 16 Mats Bäck
Madelene Buskas
Opel SMK Hedemora
  0 0 17.15,2 0.45,7 0.08,6
 
3.55,1  6.44,1  3.10,4  3.25,6
 12 2 26 Anton Hager Bernats
Fredrik Wesslén
Toyota Örsundsbro MK
  0 0 17.17,0 0.47,5 0.01,8
 
4.06,9  6.34,0  3.11,1  3.25,0
 13 2 12 Stefan Kemle
Mikael Carnklev
Volvo Norrköpings MK
  0 0 17.31,2 1.01,7 0.14,2
 
4.06,0  6.49,0  3.11,7  3.24,5
 14 2 11 Robert Forsberg
Lars-Erik Kronberg
Volvo Grangärde RRC
  0 0 17.36,3 1.06,8 0.05,1
 
4.03,7  6.48,7  3.15,3  3.28,6
 15 2 13 Kent Nordquist
Olof Björk
Volvo Vansbro MK
  0 0 17.40,2 1.10,7 0.03,9
 
4.07,0  6.51,1  3.12,5  3.29,6
 16 2 18 Ingvar Nilsson
Reine Bergström
Volvo Hällefors MK
  0 0 17.43,8 1.14,3 0.03,6
 
4.09,6  6.48,9  3.15,1  3.30,2
18 17 2 10 Urban Borg
Marika Andersson
Volvo Vetlanda RRC
  0 0 18.04,7 1.35,2 0.20,9
 
4.03,7  7.11,8  3.15,6  3.33,6
20 18 2 29 William Binbach
Robin Hallman
Peugeot Kolsva MS
Sellholm Tuning AB
  0 0 18.54,7 2.25,2 0.50,0
 
5.54,9  6.36,9  3.04,4  3.18,5
 19 2 14 Mats Norss
Lasse Petersson
Opel Höglandets Motorsällskap
  0 0 19.07,1 2.37,6 0.12,4
 
4.29,8  7.31,1  3.22,7  3.43,5
21 20 2 23 Jan Wigertson
Åsa Wigertson
Volvo Kullings MS
vool AB
  0 0 19.37,3 3.07,8 0.30,2
 
4.05,7  6.43,0  5.20,0  3.28,6
 
3 - B 2 WD
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 3 103 Alexander Andersson
Kristoffer Ringström
Volvo MK Kinda
  0 0 16.45,7 0.00,0 0.00,0
 
3.49,7  6.34,5  3.04,5  3.17,0
 2 3 105 Victor Bergsander
Christoffer Lund
Volvo Kullings MS
  0 0 16.46,7 0.01,0 0.01,0
 
3.53,5  6.32,1  3.05,6  3.15,5
 3 3 104 Erik Stenberg
Karl-Johan Borhammar
Volvo Kullings MS
  0 0 17.01,6 0.15,9 0.14,9
 
3.58,3  6.35,5  3.05,4  3.22,4
 4 3 107 Jon Johansson
Anette Johansson
Volvo Idkerbergets MK
  0 0 17.03,5 0.17,8 0.01,9
 
4.04,4  6.34,8  3.06,5  3.17,8
 5 3 112 Emil Johansson
Andreas Andersson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 0 17.10,8 0.25,1 0.07,3
 
3.58,2  6.41,6  3.09,2  3.21,8
 6 3 208 Victor Liljesson
Patrik Wiström
Ford Linköpings MS
Appelskogs Bil AB
  0 0 17.17,9 0.32,2 0.07,1
 
4.01,6  6.40,2  3.09,6  3.26,5
 7 3 111 Andreas Ekström
Sanna Ekström
Volvo V:a Östergötlands MK
Team Slägghammar�n
  0 0 17.30,9 0.45,2 0.13,0
 
3.57,2  6.48,1  3.15,4  3.30,2
10 8 3 108 Claes Åström
Lina Bergstedt
Volvo Rasbo MK
  0 0 17.34,6 0.48,9 0.03,7
 
4.08,9  6.51,3  3.10,5  3.23,9
 9 3 106 Daniel Johansson
Jan Adolfsson
Volvo Munkfors MC
opus bilprovning
  0 0 17.35,6 0.49,9 0.01,0
 
4.04,7  6.49,7  3.13,7  3.27,5
8 10 3 117 Thomas Bönnemark
Kent Johansson
Volvo SMK Nyköping
  0 0 17.39,8 0.54,1 0.04,2
 
4.06,5  6.46,9  3.14,0  3.32,4
 11 3 118 Andreas Elfver
Sofie Elfver
Volvo Gränna MK
  0 0 17.47,2 1.01,5 0.07,4
 
4.02,4  6.52,5  3.20,7  3.31,6
 12 3 109 Jocke Björnsson
Anton Persson
VW Kolsva MS
  0 0 17.50,3 1.04,6 0.03,1
 
4.07,2  6.52,6  3.17,9  3.32,6
 13 3 116 Kenneth Ringström
Håkan Berger
Toyota Fjugesta MS
Nerike Kugg & Mekan Motorsport
  0 0 17.58,6 1.12,9 0.08,3
 
4.09,3  7.02,5  3.15,0  3.31,8
 14 3 205 Adam Carlsson
Christian Rosen
Volvo SMK Nyköping
HOT ROD HILL RACING
  0 0 18.01,4 1.15,7 0.02,8
 
4.09,3  6.59,2  3.21,3  3.31,6
16 15 3 114 Kent Johansson
Andreas Karlsson
Volvo Falköpings MK
  0 0 18.08,0 1.22,3 0.06,6
 
4.24,4  6.51,1  3.21,0  3.31,5
15 16 3 110 Pher Göransson
Patrik Johansson
Volvo Boxholms MK
  0 0 18.12,5 1.26,8 0.04,5
 
4.12,0  7.01,4  3.22,4  3.36,7
 17 3 120 Håkan Johansson
Magnus Johansson
Peugeot Björkviks MC
  0 0 18.33,6 1.47,9 0.21,1
 
4.22,8  7.03,7  3.24,4  3.42,7
 18 3 113 Joakim Larsson
Fredric Nilsson
VW NMK
  0 0 18.55,8 2.10,1 0.22,2
 
4.25,2  7.19,5  3.27,0  3.44,1
 19 45 Kristoffer Gustavsson
Caroline Kromnér
Mitsubishi Katrineholms MK
Ramudden.se
0 0 19.15,8 2.30,1 0.20,0
 
4.28,5  7.24,3  3.29,7  3.53,3
 20 3 122 Krister Hernström
Ingvar Eklöv
Volvo Finspångs MS
  0 0 19.19,6 2.33,9 0.03,8
 
4.31,2  7.25,3  3.32,0  3.51,1
 21 3 115 Danne Amberin
Dennis Amberin
Volvo Linköpings MS
  0 0 19.56,0 3.10,3 0.36,4
 
4.36,8  7.39,6  3.40,1  3.59,5
 
4 - C 2 WD
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 4 147 Kalle Gustafsson
Magnus Nilsson
Skoda Haninge MK
LG Bil & Motor AB
  0 0 17.39,7 0.00,0 0.00,0
 
3.59,4  7.00,0  3.13,9  3.26,4
 2 4 146 Claes Söderqvist
Fredrik Palm
Volvo Skara MK
  0 0 17.42,4 0.02,7 0.02,7
 
4.02,0  7.00,0  3.13,6  3.26,8
4 3 4 149 Alexander Grehn
Lucas Karlsson
Peugeot Östgöta BSF
JP Racing
  0 0 18.21,7 0.42,0 0.39,3
 
4.13,2  7.00,0  3.29,9  3.38,6
5 4 4 152 Krister Gunnarsson
Andreas Gunnarsson
Opel Norrköpings MK
0 0 18.39,3 0.59,6 0.17,6
 
4.32,0  7.00,0  3.25,4  3.41,9
6 5 4 148 Mikael Rosnell Gustavsson
Fredrik Gustavsson
BMW Stockholms Sportvagns Klu
  0 0 18.47,5 1.07,8 0.08,2
 
4.31,3  7.00,0  3.28,4  3.47,8
7 6 4 150 Patrik Holmberg
Filip Holmberg
Opel Åtvidabergs MK
0 0 19.03,5 1.23,8 0.16,0
 
4.21,2  7.00,0  3.39,0  4.03,3
8 7 4 151 Fredrik Peterson
Albin Nordh
Skoda V:a Östergötlands MK
  0 0 19.06,9 1.27,2 0.03,4
 
4.29,8  7.00,0  3.46,2  3.50,9
 
5 - A/B GrF + VOC Mekonomen Rally + Gr N 0-1400 + R1B
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 5 79 Lukas Kindgren
Alexander Björnsson
Volvo Åtvidabergs MK
Klädhuset I Falerum
  0 0 17.19,9 0.00,0 0.00,0
 
3.58,1  6.48,3  3.10,8  3.22,7
3 2 5 74 Linus Harling
Johan Grönvall
Nissan MK Team Westom
  0 0 17.21,3 0.01,4 0.01,4
 
4.01,3  6.46,4  3.09,7  3.23,9
1 3 5 72 Gustav Johansson
Andreas Persson
Volvo Fryksdalens MK
0 0 17.25,3 0.05,4 0.04,0
 
3.58,1  6.47,5  3.11,1  3.28,6
 4 5 82 Niklas Ledin
Petra Nordquist
Saab MK Kopparberg
STENROCK SÄKERHET AB
  0 0 17.37,1 0.17,2 0.11,8
 
4.02,6  6.51,5  3.13,2  3.29,8
 5 5 78 Dennis Askling
Alan Kalsson
Volvo Hallsbergs MK
  0 0 17.37,9 0.18,0 0.00,8
 
4.05,6  6.50,4  3.15,4  3.26,5
 6 5 73 Tobias Isaksson
Linus Isaksson
Volvo Laxå MK
Ems Finnerödja AB
  0 0 17.42,6 0.22,7 0.04,7
 
4.01,9  6.54,8  3.15,5  3.30,4
 7 5 75 Dennis Persson
Fredrik Rudmalm
Volvo Laxå MK
  0 0 17.45,2 0.25,3 0.02,6
 
4.02,2  6.54,9  3.16,2  3.31,9
 8 5 76 Roger Karlsson
Josefina Hellkvist
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 0 17.50,0 0.30,1 0.04,8
 
4.03,2  6.58,6  3.16,4  3.31,8
10 9 5 77 Mathias Savela
Mikael Savela
Volvo Stockholms BK
  0 0 17.58,3 0.38,4 0.08,3
 
4.12,0  7.00,5  3.15,7  3.30,1
9 10 5 81 Emil Johansson
Pontus Johansson
Volvo Falköpings MK
  0 0 18.01,7 0.41,8 0.03,4
 
4.09,3  7.01,2  3.17,5  3.33,7
 11 5 80 Robin Wallón
Rickard Strindlund
Volvo Kolsva MS
  0 0 18.09,0 0.49,1 0.07,3
 
4.11,6  7.00,9  3.20,0  3.36,5
 12 5 88 Hans Johansson
Magnus Lindwall
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 0 18.10,8 0.50,9 0.01,8
 
4.10,7  7.03,5  3.19,9  3.36,7
 13 5 84 Pontus Johansson
Mikael Johansson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 0 18.14,8 0.54,9 0.04,0
 
4.16,9  7.00,0  3.20,5  3.37,4
 14 5 86 Johan Gustavson
Robin Nyström
Volvo Grangärde RRC
  0 0 18.17,6 0.57,7 0.02,8
 
4.16,0  7.03,9  3.23,3  3.34,4
 15 5 90 Fredrik Levstad
Peter Måhagen
Volvo Linköpings MS
  0 0 18.32,6 1.12,7 0.15,0
 
4.11,0  7.13,3  3.25,1  3.43,2
17 16 5 89 Jonas Helgesson
Marcus Jansson
Volvo Älvbygdens MK
  0 0 18.34,5 1.14,6 0.01,9
 
4.08,5  7.42,4  3.13,4  3.30,2
16 17 5 83 John Stigh
Johan Johansson
Volvo V:a Östergötlands MK
0 0 18.52,2 1.32,3 0.17,7
 
4.12,5  7.14,9  3.30,7  3.54,1
 18 5 87 Sven Karlsson
Henrik Pedersen
Volvo Katrineholms MK
  0 0 19.42,2 2.22,3 0.50,0
 
4.38,2  7.33,6  3.36,8  3.53,6
 
6 - C GrF + VOC Mekonomen Rally + Gr N 0-1400+ R1B
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 6 131 Tim Lagerstam
Alexander Eskilsson
Volvo Kullings MS
  0 0 17.55,4 0.00,0 0.00,0
 
4.09,7  7.00,0  3.15,6  3.30,1
 2 6 132 Daniel Lindau
Patric Sundström
Volvo Göteborgs MF
  0 0 18.40,5 0.45,1 0.45,1
 
4.20,9  7.00,0  3.31,1  3.48,5
4 3 6 207 Jonathan Pettersson
Thomas Pettersson
Volvo Rasbo MK
  0 0 18.51,5 0.56,1 0.11,0
 
4.28,1  7.00,0  3.35,4  3.48,0
3 4 6 138 Pontus Westling
Ulf Westling
Volvo Borlänge MK
  0 0 18.55,3 0.59,9 0.03,8
 
4.27,7  7.00,0  3.35,6  3.52,0
 5 6 133 Hampus Lindqvist
Caroline Lindqvist
Volvo SMK Nyköping
  0 0 18.55,7 1.00,3 0.00,4
 
4.31,0  7.00,0  3.32,6  3.52,1
 6 6 141 Tony Krusell
Monica Krusell
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 0 19.06,3 1.10,9 0.10,6
 
4.24,4  7.00,0  3.43,2  3.58,7
 7 6 140 Ted Malm
Katharina Malm
Volvo Arlövs MC
Lundells Motorsport
  0 0 19.12,7 1.17,3 0.06,4
 
4.37,0  7.00,0  3.37,4  3.58,3
 8 6 134 Carl-Magnus Zetterlund
Rebecca Andersson
Volvo Hallsbergs MK
  0 0 19.23,1 1.27,7 0.10,4
 
4.34,6  7.00,0  3.43,9  4.04,6
 9 6 139 Andreas Petersson
Patrik Espenrud
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 0 19.24,2 1.28,8 0.01,1
 
4.39,7  7.00,0  3.44,4  4.00,1
11 10 6 142 Adam Martinsson
Stefan Martinsson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 0 19.38,0 1.42,6 0.13,8
 
4.53,8  7.00,0  3.43,3  4.00,9
10 11 6 144 Victor Gustafsson
Oscar Gustafsson
Suzuki SMK Motala Bil
  0 0 19.40,2 1.44,8 0.02,2
 
4.48,4  7.00,0  3.45,8  4.06,0
 
7 - 7 A/B/ Gr E+ R1A
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 7 96 Mikael Johansson
Isa Kolmbäck
VW Åtvidabergs MK
  0 0 18.30,6 0.00,0 0.00,0
 
4.14,4  7.12,8  3.23,7  3.39,7
 2 7 93 Fredrik Wistedt
Johannes Eliasson
Volvo Skutskärs MS
  0 0 18.32,5 0.01,9 0.01,9
 
4.18,4  7.11,5  3.22,7  3.39,9
 3 7 91 Jimmy Alfredsson
Johanna Hellkvist
VW SMK Örebro
  0 0 18.37,0 0.06,4 0.04,5
 
4.21,0  7.16,7  3.20,6  3.38,7
 4 7 92 Alexander Broberg
Rickard Broberg
Volvo SMK Nyköping
STENROCK SÄKERHET AB
  0 0 18.37,2 0.06,6 0.00,2
 
4.24,6  7.13,4  3.20,8  3.38,4
 5 7 98 Lars Rosén
Andreas Rosén
VW SMK Vingåker
  0 0 18.43,9 0.13,3 0.06,7
 
4.14,2  7.21,9  3.23,8  3.44,0
 6 7 94 Jonas Lindfors
Pierre Carlsson
VW Eskilstuna MK
Memo Industriplast AB
  0 0 18.47,5 0.16,9 0.03,6
 
4.23,4  7.16,8  3.23,2  3.44,1
 7 7 95 Tobias Söderholm
Pär Björk
VW SMK Uppsala
  0 0 18.59,0 0.28,4 0.11,5
 
4.26,2  7.16,5  3.28,9  3.47,4
9 8 7 97 Jan Hellenberg
Max Hellenberg
BMW Bromma MS
  0 0 19.52,9 1.22,3 0.53,9
 
4.41,5  7.37,1  3.36,6  3.57,7
10 9 7 100 Bo Karlsson
Thomas Jörtell
VW MSK Kvarnvingarna
  0 0 20.44,7 2.14,1 0.51,8
 
4.52,4  7.57,5  3.44,4  4.10,4
 
8 - 7. 7 C. C GR E+R1A
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 8 126 Oskar Andersson
Caroline Palm
BMW Flens MS
Team Palm
  0 0 19.17,3 0.00,0 0.00,0
 
4.32,9  7.22,8  3.32,5  3.49,1
 2 8 123 Pär Henrik Andersson
Susanne Carlsson
Golf Eskilstuna MK
  0 0 19.19,2 0.01,9 0.01,9
 
4.33,5  7.24,1  3.32,8  3.48,8
 3 8 129 Dan Brewitz
Daniel Holst
Volvo Tibro MK
  0 0 19.26,3 0.09,0 0.07,1
 
4.30,2  7.22,9  3.39,1  3.54,1
 4 8 130 Jakob Sandberg
Wilma Daag-Gustafsson
VW Norrahammars MK
  0 0 20.05,9 0.48,6 0.39,6
 
4.46,1  7.38,9  3.40,3  4.00,6
 5 8 125 Peter Lanner
Robert Mellegård
VW Vara MK
  0 0 20.33,1 1.15,8 0.27,2
 
4.47,4  7.50,1  3.46,1  4.09,5
 6 8 127 Urban Andersson
Andreas Norström
Opel Östergyllen RC
  0 0 20.44,1 1.26,8 0.11,0
 
4.54,2  7.52,9  3.49,5  4.07,5
 7 8 124 Per-Åke Johnsson
Malin Larsson
Volvo MK Trophy
TEAM LARSSON MOTORSPORT
  0 0 21.25,7 2.08,4 0.41,6
 
4.59,0  8.06,1  3.58,2  4.22,4
 
9 - A/B/C AppK
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 9 49 Kjell Fransson
Daniel Mörn Edorsson
Renault Vimmerby MS
  0 0 17.03,5 0.00,0 0.00,0
 
3.54,0  6.39,9  3.09,5  3.20,1
 2 9 50 Stefan Ryberg
Christian Ohlsson
Volvo Forshaga MC
  0 0 17.15,2 0.11,7 0.11,7
 
3.58,9  6.46,0  3.08,0  3.22,3
 3 9 56 Morgan Olsson
Björn Jacobsson
Volvo Vimmerby MS
  0 0 17.15,7 0.12,2 0.00,5
 
3.55,9  6.47,9  3.09,2  3.22,7
5 4 9 51 Mats Lindwall
Jon Magnusson
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 0 17.19,9 0.16,4 0.04,2
 
3.58,8  6.48,9  3.10,2  3.22,0
6 5 9 54 Arne Bäckström
Björn Wessel
Volvo Haninge MK
Arne Bäckström Historic Motorsport
  0 0 17.21,3 0.17,8 0.01,4
 
4.02,3  6.46,9  3.09,7  3.22,4
7 6 9 52 Peter Johansson
Hasse Pettersson
Volvo SMK Nyköping
JP Racing
  0 0 17.26,9 0.23,4 0.05,6
 
4.02,0  6.51,3  3.10,1  3.23,5
4 7 9 61 Sören Carlsson
Pontus Carlsson
Opel Team Skogsåkarna
  0 0 17.27,1 0.23,6 0.00,2
 
3.57,8  6.46,3  3.13,2  3.29,8
 8 9 53 Björn Ask
Håkan Hult
Volvo SMK Nyköping
  0 0 17.46,0 0.42,5 0.18,9
 
4.06,9  6.54,6  3.13,2  3.31,3
 9 9 57 Ruben Davidsson
Göran Kaldenberg
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 0 17.52,1 0.48,6 0.06,1
 
4.07,5  6.56,3  3.16,9  3.31,4
11 10 9 58 Björn Bäckström
Robin Bäckström
Opel Botkyrka MK
BÄCKSTRÖM RALLY TEAM
  0 0 18.23,9 1.20,4 0.31,8
 
4.15,5  7.11,0  3.23,0  3.34,4
10 11 9 204 Leif Nordh
Ronnie Berglund
Volvo Haninge MK
  0 0 18.24,5 1.21,0 0.00,6
 
4.12,8  7.07,2  3.21,2  3.43,3
14 12 9 62 Thomas Thelin
Magnus Thelin
Fiat BMK Uddevalla
  0 0 18.33,0 1.29,5 0.08,5
 
4.33,1  7.09,2  3.17,7  3.33,0
12 13 9 64 Håkan Lidebjer
Tommy Andersson
BMW V:a Östergötlands MK
  0 0 18.33,6 1.30,1 0.00,6
 
4.16,5  7.12,5  3.24,8  3.39,8
13 14 9 66 Tomas Damm
Tomas Kasselstrand
Volvo MK Kinda
Hycklinge Bensin & Service AB
  0 0 18.41,9 1.38,4 0.08,3
 
4.19,4  7.13,3  3.25,0  3.44,2
 15 9 60 Ruben Börjesson
Rickard Börjesson
Opel SMK Nyköping
  0 0 18.48,8 1.45,3 0.06,9
 
4.25,4  7.15,5  3.25,0  3.42,9
 16 9 63 Lars-Göran Olsson
Tom Andersson
Volvo V:ä Östergötlands MK
  0 0 19.04,2 2.00,7 0.15,4
 
4.19,9  7.25,8  3.30,4  3.48,1
18 17 9 203 Morgan Björn
Viktoria Johansson
Saab Munkfors MC
  0 0 19.20,2 2.16,7 0.16,0
 
4.40,9  7.28,0  3.26,7  3.44,6
17 18 9 70 Christer Asklöf
Thomas Tholander
Saab Åtvidabergs MK
  0 0 19.24,1 2.20,6 0.03,9
 
4.32,9  7.28,1  3.31,7  3.51,4
 19 9 69 Stefan Bernhardson
Tony Karlsson
Ford Taxinge MK
  0 0 19.29,0 2.25,5 0.04,9
 
4.31,6  7.37,1  3.29,2  3.51,1
 20 9 68 Gunnar Asplund
Olle Asplund
Volvo Waxholms MK
  0 0 19.34,8 2.31,3 0.05,8
 
4.32,0  7.33,5  3.33,8  3.55,5
 21 9 59 Tomas Ebegård
Staffan Adengård
Porsche KAK
Arne Bäckström Historic Motorsport
  0 0 20.20,1 3.16,6 0.45,3
 
4.45,4  7.56,3  3.38,0  4.00,4
 
10 - Ungdomsrally
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 10 5 Sixten Westman
Per Westman
VW Almunge MK
  0 0 17.44,7 0.00,0 0.00,0
 
4.07,3  6.52,3  3.15,3  3.29,8
 2 10 2 Isak Arvidsson
Andreas Arvidsson
Volvo Gullabo RC
Larssons Plåtslageri
  0 0 17.51,6 0.06,9 0.06,9
 
4.03,1  6.57,4  3.19,1  3.32,0
 3 10 4 Oscar Östlund
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
Kjellbergs AB
  0 0 18.19,0 0.34,3 0.27,4
 
4.11,0  7.03,8  3.24,2  3.40,0
 4 10 1 Melvin Bengtsson
Joakim Bengtsson
Peugeot Kullings MS
  0 0 18.29,8 0.45,1 0.10,8
 
4.15,6  7.09,4  3.24,1  3.40,7
 5 10 3 Daniel Suvala
Björn Andersson
Volvo SMK Nyköping
  0 0 19.02,7 1.18,0 0.32,9
 
4.23,9  7.22,5  3.29,7  3.46,6
 6 10 6 Moa Martini
Magnus Lundin
Opel Nässjö MK
  0 0 24.40,6 6.55,9 5.37,9
 
5.40,9  9.30,5  4.31,2  4.58,0

Resultatservice