Rally SM - South Swedish Rally - 2018-05-11--12
© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS11
Rally SM - South Swedish Rally 2018-05-11--12
Ramnaberg 2 4460m. Skapad 2018-05-12 19:11:45

 
1 - SM - Otrimmat 2 WD (R2)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
2 1 1 10 Jonas Bodin
Madelene Buskas
Peugeot Grödinge MK
  0 0 1.03.50,2 0.00,0 0.00,0
 
3.08,9  3.04,5  7.16,2  7.31,4  6.58,8  7.17,1  5.36,9  2.51,7  11.41,8  5.33,0
2.49,9
3 2 1 15 Samuel Gustavsson
Dennis Norén
Citroën SMK Valdemarsvik
  0 0 1.07.05,3 3.15,1 3.15,1
 
3.18,7  3.16,0  7.25,9  7.42,8  7.11,0  7.30,7  5.54,9  3.00,8  12.42,5  5.55,9
3.06,1
4 3 1 16 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Honda SMK Hörby
  0 0 1.08.57,8 5.07,6 1.52,5
 
3.18,3  3.26,2  7.42,2  7.51,7  7.34,5  7.44,2  6.04,6  3.08,4  12.54,1  6.04,3
3.09,3
 
2 - SM - Trimmat 2 WD (R3)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 2 55 Patrik Flodin
Göran Bergsten
BMW Ilsbo MK
Andersérs Mek Verkstad AB
  0 0 1.00.16,8 0.00,0 0.00,0
 
3.03,3  3.03,4  6.38,4  6.50,7  6.34,6  6.44,6  5.18,1  2.47,0  11.13,6  5.16,8
2.46,3
 2 2 56 Daniel Wall
Lina Jonasson
Volvo MSK Kvarnvingarna
  0 0 1.01.06,5 0.49,7 0.49,7
 
3.02,8  3.06,4  6.49,7  7.00,2  6.41,0  6.53,9  5.22,6  2.46,3  11.18,1  5.20,8
2.44,7
 3 2 61 Stefan Alenmalm
Ida Bood
Volvo SMK Trollhättan
  0 0 1.01.21,9 1.05,1 0.15,4
 
3.06,6  3.08,2  6.50,2  6.58,7  6.44,1  6.58,4  5.20,2  2.46,6  11.18,9  5.24,9
2.45,1
5 4 2 53 Elias Lundberg
David Arhusiander
Volvo ADAC Ostwestfalen-Lippe
HECO Aluminum Trailer AB
  0 0 1.01.52,1 1.35,3 0.30,2
 
3.07,9  3.07,4  6.48,7  7.38,2  6.42,2  6.54,4  5.22,6  2.48,6  11.19,3  5.18,3
2.44,5
6 5 2 58 Johan Green
Kevin Athley
Toyota Hässleholms MK
  0 0 1.02.21,0 2.04,2 0.28,9
 
3.02,4  3.05,1  6.58,0  7.09,3  6.47,2  7.07,6  5.34,1  2.53,2  11.27,4  5.26,1
2.50,6
7 6 2 65 Jonas Åkesson
Andreas Martinsson
Toyota Karlskrona AK
Team Nybe
  0 0 1.02.30,3 2.13,5 0.09,3
 
3.06,9  3.08,5  6.59,8  7.11,4  6.55,0  7.07,7  5.29,7  2.49,6  11.32,6  5.23,9
2.45,2
8 7 2 69 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
Eriksson taxi kristdala
  0 0 1.03.08,3 2.51,5 0.38,0
 
3.08,9  3.15,5  6.59,4  7.11,9  6.59,1  7.16,9  5.32,7  2.51,7  11.29,5  5.30,1
2.52,6
9 8 2 67 Mikael Andersson
Peter Berglund
Volvo Södra Sunnerbo MK
  0 0 1.04.57,8 4.41,0 1.49,5
 
3.16,0  3.23,0  7.16,4  7.24,2  7.07,2  7.25,0  5.39,6  2.56,5  11.52,4  5.41,7
2.55,8
10 9 2 73 Janne Kristiansson
Eva Lange
Volvo Wäxjö MS
  0 0 1.05.03,3 4.46,5 0.05,5
 
3.11,4  3.31,0  7.13,1  7.24,5  7.10,3  7.22,3  5.44,1  2.58,1  11.51,2  5.39,2
2.58,1
11 10 2 62 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 0 1.05.07,5 4.50,7 0.04,2
 
3.19,4  3.29,6  7.17,6  7.24,3  7.00,9  7.13,9  5.44,2  3.00,6  12.01,9  5.36,6
2.58,5
12 11 2 76 Ignas Taletavicius
Uldis Briedis
Renault A-Masters
  0 0 1.05.42,8 5.26,0 0.35,3
 
3.13,3  3.25,2  7.17,0  7.35,8  7.18,8  7.31,2  5.47,7  2.55,7  11.59,4  5.43,7
2.55,0
13 12 2 74 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
  0 0 1.06.31,8 6.15,0 0.49,0
 
3.22,5  3.32,1  7.18,9  7.25,9  7.17,1  7.26,3  6.00,3  3.03,2  12.05,5  5.55,7
3.04,3
14 13 2 75 Christian Larsson
Cindy Brüggemann
VW Tjust MK
Gamleby Däck & Motorcentrum AB
  0 0 1.06.42,9 6.26,1 0.11,1
 
3.21,0  3.35,9  7.27,4  7.32,3  7.14,3  7.40,8  5.55,1  3.02,6  12.06,0  5.45,3
3.02,2
15 14 2 82 Hans Bååth
Andreas Sigfridsson
BMW Wäxjö MS
  0 0 1.10.16,4 9.59,6 3.33,5
 
3.28,5  3.50,4  7.46,9  8.10,2  7.34,9  7.48,6  6.06,0  3.13,3  12.49,5  6.10,2
3.17,9
16 15 2 80 Stefan Schultes
Linus Noll
BMW MSC Gütersloh
  0 0 1.11.55,0 11.38,2 1.38,6
 
3.37,6  4.03,6  8.04,5  8.15,4  7.59,1  8.14,5  6.14,3  3.12,1  12.53,6  6.09,3
3.11,0
17 16 2 63 Joacim Kristiansson
Roger Clausson
Toyota SMK Hörby
  0 0 1.12.15,0 11.58,2 0.20,0
 
3.14,7  3.17,3  7.03,4  7.15,3  6.54,3  7.16,2  5.39,2  2.53,6  20.12,5  5.36,1
2.52,4
18 17 2 72 David Pettersson
Victor Johansson
Toyota Asarums MS
Lightspeed Motorsport
  300 40 1.13.44,7 13.27,9 1.29,7
 
3.22,0  3.33,2  7.23,0  7.46,1  7.30,8  7.37,8  5.56,1  3.06,1  13.01,3  5.48,4
2.59,9
19 18 2 83 Markus Schäfer
Richard Wynands
Ford Igrs2000
  0 0 1.14.59,9 14.43,1 1.15,2
 
3.51,9  4.34,7  8.20,9  8.39,1  8.15,6  8.29,3  6.25,7  3.18,8  13.24,1  6.24,5
3.15,3
 
3 - SM - Trimmat 4 WD (R5)
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 3 30 Fredrik Åhlin
Joakim Sjöberg
Skoda Karlstad MC
  0 0 56.33,1 0.00,0 0.00,0
 
2.45,2  2.44,7  6.19,2  6.28,9  6.09,2  6.23,2  5.00,9  2.36,4  10.37,0  4.54,1
2.34,3
3 2 3 33 Martin Berglund
Joakim Gevert
Skoda SMK Gävle
  0 0 57.52,3 1.19,2 1.19,2
 
3.04,8  2.52,7  6.25,6  6.35,2  6.18,8  6.29,6  5.11,8  2.39,6  10.37,2  5.03,6
2.33,4
2 3 3 32 Johan Holmberg
Christoffer Bäck
Ford Gotlands MF
  0 10 57.52,7 1.19,6 0.00,4
 
2.47,8  2.48,4  6.31,3  6.41,7  6.19,0  6.31,3  5.04,7  2.38,0  10.41,9  5.02,3
2.36,3
 4 3 34 Thomas Thunström
Jörgen Lindahl
Citroën Ludvika MS
  10 0 58.56,0 2.22,9 1.03,3
 
2.56,3  2.56,8  6.34,4  6.45,6  6.23,9  6.37,2  5.09,3  2.41,4  10.54,4  5.07,8
2.38,9
 5 3 35 Martin Hagman
Jörgen Fornander
Skoda MK Rimo
Riflex Sport
  0 0 59.37,0 3.03,9 0.41,0
 
3.02,3  3.01,5  6.42,2  6.48,7  6.31,6  6.41,4  5.15,1  2.42,7  10.59,2  5.10,6
2.41,7
 6 3 36 Anton Eriksson
Magnus Proos
Skoda SMK Sundsvall
  0 0 1.00.24,9 3.51,8 0.47,9
 
2.53,7  2.51,1  6.46,9  7.13,2  6.37,9  6.49,6  5.18,8  2.46,0  11.10,8  5.13,3
2.43,6
 7 3 38 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
  0 0 1.01.17,2 4.44,1 0.52,3
 
3.00,9  3.00,0  6.50,7  6.58,8  6.42,3  7.01,8  5.25,6  2.48,7  11.22,4  5.18,9
2.47,1
 8 3 40 Fredrik Alsdal
Lars Andersson
Skoda SMK Arboga
Nilsson Motor i Arboga
  0 0 1.04.20,0 7.46,9 3.02,8
 
3.13,9  3.12,8  7.06,7  7.21,6  7.00,5  7.16,2  5.45,8  2.57,8  11.51,9  5.40,2
2.52,6
 9 3 50 Ulf Backlund
Ola Persson
Mitsubishi MK Rimo
  0 0 1.07.40,1 11.07,0 3.20,1
 
3.18,1  3.20,5  7.26,1  7.49,9  7.25,6  7.38,9  5.58,8  3.07,6  12.31,7  5.58,0
3.04,9
 
4 - SM - 4 WD övriga
Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Kl Diff fg
 1 4 41 Tobias Johansson
Bo Holmstrand
Mitsubishi Ludvika MS
  0 0 58.40,8 0.00,0 0.00,0
 
2.53,3  2.56,6  6.37,0  6.48,0  6.24,7  6.39,4  5.11,3  2.41,8  10.45,9  5.04,7
2.38,1
 2 4 45 Johan Rudengren
Christer Johansson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 59.53,8 1.13,0 1.13,0
 
2.57,9  2.59,5  6.43,7  6.48,2  6.27,9  6.41,6  5.19,5  2.47,4  11.06,5  5.16,1
2.45,5
 3 4 43 Robin Adolfsson
Nicklas Ottosson
Mitsubishi Wäxjö MS
  0 0 1.00.31,5 1.50,7 0.37,7
 
2.57,2  2.59,5  6.41,2  6.49,0  6.37,5  6.48,5  5.20,4  2.46,0  11.25,5  5.21,2
2.45,5
 4 4 42 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Mitsubishi NMS-Boden
  0 0 1.01.02,8 2.22,0 0.31,3
 
3.03,7  3.04,3  6.37,7  6.48,6  6.39,2  6.54,5  5.20,9  2.50,1  11.31,1  5.26,0
2.46,7
 5 4 46 Per Göthberg
Robert Eriksson
Skoda Eskilstuna MK
  0 0 1.04.04,3 5.23,5 3.01,5
 
3.00,1  3.00,8  11.57,1  6.44,4  6.22,4  6.35,1  5.09,9  2.39,2  10.48,9  5.09,4
2.37,0

Resultatservice