Nyheter

SMK Hörby bjuder på spännande rallypremiär med "Bilmånsson Rallysprint"
Ifjol utvecklades SMK Hörbys rallypremiär "Bilmånsson Rallysprint" till en stenhård uppgörelse mellan asfaltgiganterna Joachim Kristiansson, SMK Hörby och Eslövs Simon Andersson. Till slut blev det hemmaseger men med minimala 0,8 sekunders marginal efter de tre heaten på Industriområdet i Hörby. Söndagen den19 april är det dags för en ny uppgörelse mellan de båda, men nu kommer även en ny spelare med i leken, Simons pappa Mats Andersson en gång benämnd "Asfaltskungen".

- Jättekul att Mats också har anmält sig och nu blir det tuffare för "Jocke" och Simon, konstaterar tävlingsledare Mia Nilsson.


Med bara 0,8 sekunders marginal säkrade Joachim Kristiansson (t.h) sin första seger på hemmaplan. För tvåan Simon Andersson blev det en läsk som tröst. Foto: SMK Hörby

Som extra krydda har både Mats och Simon kartläsare från Hörby, Jörgen Jönsson respektive Julia Thulin. I "Jockes" Opel gör Maya Ragntoft comeback efter att i fjol blivit mamma.


Men där finns fler segerkandidater berättar Mia.
- 2023 ingick tävlingen i Asfalt SM och då stod Tomelillas Stefan Kristensson som vinnare med sin vassa 4WD-Ford, nu jagar han och Rickard Nilson andra inteckningen i Glentons Vandringspris. Ett annat namn som dykt upp är SMK Hörbys internationellt meriterade Victor Hansen som med sambo Emma Fransson precis varit i södra Frankrike och hämtat hem en riktig vinnarbil på asfalt i form av Citroën C3 Rally2.

- Det blir premiär på hemmaplan och med Victors asfalterfarenhet från EM-tävlingar kan han absolut bli ett segerhot, menar Mia. Den 26:e upplagan av tävlingen har lockat 63 tävlade vilket är snudd på tio fler bilar än i fjol. Från Stockholm i norr till Danmark i söder kommer de tävlande för att köra första deltävlingen i Södra BF:s populära RS-DM.

I år bjuds det även på en riktig nyhet avslöjar Mia.
- Förutom de vanliga tre heaten på Industriområdet har även distriktet gett grönt ljus för att köra en "riktig" specialsträcka på asfalt, något som efter en olycka för över 25 år sedan inte varit tillåtet.
Nu föll alla pusselbitar på plats och det blir med stor spänning hur utfallet blir. Fungerar det väl kan det bli aktuellt att även andra klubbar öppnar upp för möjligheten med specialsträcka på asfalt.
Ändå är det på lättillgängliga och publikvänliga Industriområde Öst som det förväntas mest publik. Vid den utmarkerade publikplatsen "Bilmånsson Arena" finns det både toalett, hoppborg, popcorn och grillad korv/hamburgare.

- Här är även det ställe på banan där publiken får mest överblick på all action och då inte minst när Tom Kristensson bjuder på sedvanligt sladdshow med sin Volvo, berättar Mia.
Första start är klockan 10.30